Cep Telefonu (iletişim) Kompozisyonu

DersHocasi.Net

Takdir Teşekkür Hesaplama

4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf ~

7.Sınıf ~8.Sınıf~9.Sınıf~

10.Sınıf ~11.Sınıf ~12.Sınıf

yenii6.Sınıf Video Soru Çöz yenii7.Sınıf Video Soru Çöz yenii8.Sınıf Video Soru Çöz
Tüm konuların Tüm Sınıfların Çözümlü Testleri 1 Hafta Sonra Sitemizde Bulabileceksiniz... Takipte Kalın....

Cep Telefonu (iletişim) Kompozisyonu

Dershocasi.Net Sitemize hoş geldiniz. Sitemiz Eğitim Kategorisinde Hizmet Vermekte Olup Her Türlü Güncel Bilgiyi Rahatlıkla Takip Edebilirsiniz. Sitemiz Siz Değerli Üyelerimize Bilgi vermek Bilgilerini Almak Konular Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olaları İçin Açılmış Tamamıyla Ücretsiz Bir Portaldır. Ücretsiz olmasının sebebi sizlere kaliteli ve değerli bilgileri kaliteli olarak sunmaktır. Amacımız sizden para kazanmak değil sizden hayır duanızı almaktır. Sizden Sadece "ALLAH RAZI OLSUN" demeniz için Çalışıyoruz.. Sitemiz Hakkında yorumlar yapabilir ve öneriler sunabilirsiniz...

Cep Telefonu Kompozisyonu

Çağımızın en önemli iletişim araçlarından biri. Uzaktakileri yakın eden, anamıza, babamıza, arkadaşımıza, sevgilimize özlemimizi gideren, istediğimiz zaman istediğimiz yerde kullanabileceğimiz irili ufaklı elektronik cihaz. 3 G’lisi, dokunmatiği, internetlisi vs… Birçok çeşidi ile hizmetimizde. İletişim çağının vazgeçilmez araçlarından biri. Evde, okulda, işte, dağda, kırda, bayırda elimizden düşürmediğimiz cep telefonu, günlük yaşamımızda çok önemli bir yer tutuyor. Yalnız kaldığımızda, konuşacak kimse bulamadığımızda hemen sarılıveriyoruz kendisine. Yüzlerce çeşidi ile telefon özelliği dışında internet, uyandırma hizmeti, görsel ve işitsel eğlence hizmeti de sunuyor bizlere. Yemiyor içmiyor, harçlığımızı biriktiriyor cep telefonu alıyoruz. Hele de şık bir kılıf uydurduk mu kendisine, havamızdan geçilmiyor. Yediden yetmişe her yiğidin gönlünde bir cep telefonu yatıyor. Yedek parça, şarj cihazı, batarya derken, üretici ve satıcı için de hayli geniş bir ticari saha oluşturuyor. Bunun yanında servis sağlayıcılarının kazandıkları cabası. Liralısı, faturalısı, kamusu, öğrencisi ile günbegün yenilenen kampanyalarla çıkıyor karşımıza.
Bu kadar hizmetin bir de bedeli olacak elbette. Maddi bedelden bahsetmiyorum. Yolda, evde, işte, okulda cep telefonunu elimize aldığımızda, başka hiçbir şeyle ilgilenmiyoruz. Binlerce kişinin arasında da olsak, cep telefonunun ekranına öyle bir odaklanıyoruz ki, top patlasa duyacak halimiz yok. İletişim aracı olarak kullandığımız cep telefonu, bizi akıl almaz bir iletişimsizliğe sürüklüyor. Çünkü iletişim için, yalnızca iletişim araçlarının kullanılması gerektiği geliyor aklımıza. Cep telefonu deyince “SMS”, İnternet deyince “sohbet”, paylaşmak deyince “video indirme-yükleme”… İletişimin kaynağının ve esas aracının insan olduğunun farkında olmuyor, olamıyoruz. Cep telefonunun, uzaktaki yakınlarımızla hasret gidermemiz için vazgeçilmez bir araç olduğu kesin. Ancak “vur” deyince öldürüyoruz. Her gün gördüğümüz arkadaşlarımızla saatlerce mesajlaşıyor, telefon görüşmesi yapıyoruz. Kapı ziline basıp megafondan konuşmak yerine, telefonla kapı açtırmayı tercih ediyoruz.
Eskiden, mahalle sakinlerinin balkondan balkona sohbetleri olurdu. “Hu hu komşu” diye başlardı, çocuklar eve dönene kadar devam ederdi. Hoş bir görüntüsü vardı. Bu görüntüler artık Yeşilçam filmlerinde kaldı. Elbette cansız bir varlık olan cep telefonunun, bu nostaljik görüntülerin yok olmasında kabahati yok. Kabahat, çağın en etkili iletişim cihazı olan cep telefonunu yanlış amaçla kullanan bizlerde. Yanlış olan cep telefonunu kullanmamız değil, Yanlış olan cep telefonunun sunduğu imkanlardan faydalanmak değil, onun esiri olmak. Kullandığımız her iletişim aracını, birincil değil, çoğunlukla ikincil, üçüncül amaçları için kullanıyoruz. Olması gereken miktardan çok daha fazlasını ödemekten geri durmuyoruz. Biraz da caka satma maksatlı kullandığımızdan, tabiri caizse en kralını almak için, neredeyse bir maaş tutarı ödemekten çekinmiyoruz. Hadi bunları geçtik. Doğru düzgün mesaj yazmak yerine “Nbr, ii, nslsn” gibi anlamsız kısaltmalarla güzelim Türkçemizi katlediyoruz. Sağa sola mesaj çekmekle uğraşmaktan, hemen yanımızdaki annemiz, babamız, kardeşimiz aklımıza gelmiyor. İletişim kuralım derken, hemen yanımızdaki insanlarla ciddi bir iletişimsizlik içine girdiğimizi fark etmiyoruz. Arada bir annemize ve babamıza hatırını sormuyor değiliz. Sorarken de alıştığımız mesajlaşma yöntemlerini kullandığımız için, hatır sorma şeklimiz homurdanmaktan ileri gitmiyor.
Sokakta sadece bir gün gözlem yaparsanız, cep telefonuyla mesaj yazarken, trafik kazası geçirme tehlikesi atlatan onlarca insan görürsünüz. Temennim, günlük hayatımızı kolaylaştıran cep telefonunun hayatımızdan değil sadece zamanımızdan çalmasıdır. Ayrıca bizleri sevdiklerimizden uzaklaştırarak sosyal bir faciaya yol açmamasıdır.
Bir gün, cep telefonumuz gibi “batarya zayıf” uyarısı vereceğimizi unutmayalım. Bu nedenle sevdiklerimizi “aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor, sinyalden sonra mesaj bırakınız” ses kaydıyla muhatap etmeden, sağa sola bonkörce harcadığımız sevgi mesajlarından bir tanesini, yakındaki sevdiklerimize iletelim, hem de yüzlerine… Onlara, hiçbir aracı kullanmadan “seni seviyorum” diyelim. Aksi taktirde sinyalden sonra mesaj bırakmak için çok geç olabilir.
Unutmayın! Elimizdeki cep telefonunun piyasada birçok alternatifi var. Ama yakınımızdayken uzaklaştırdığımız anne, baba ve kardeşlerimizin yok. Bizim de…

Bilgehan BULUT
5387821512
zeybek25@gmail.com

Benzer Konular

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz?

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz?

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz? Azim Hakkında Kompozisyon Örneği Azim Konulu Kompozisyon Güne uyandık...

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Öyle bir sevgi ki, o sevgi tariflere sığmaz Her...

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Kitap en iyi dosttur.Sıkıldığımızda yanımızdaki tek dostumuz kitaptır. Hayat bir kitaptır.Kimisi...

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Yeni

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Yeni

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Kitap okumak çok önemli bir kavramdır Kitap okumanın bir...

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri Milli marşlar, hürriyet, özgürlük, kahramanlık ve coşkuları ifade eden...

Facebook İle Yorum Yapmaya Ne Dersin?

Facebook İle Yorum Yapmaya Ne Dersin?

59 Sorgu 0,956Site Haritası Site HaritasıReklam Gizlilik Politikası

Dershocasi.Net sitemizde illegal içeriklere yer verilmez. Sitemizde yer alan içeriklerle ilgili telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar bizlere iletişim adresinden ulaşabilirler. İlgili içerik gerekli görüldüğü takdirde en geç 24 saat içerisinde derhal kaldırılacaktır.

Yukarı