Saygı ile ilgili kompozisyon örnekleri

DersHocasi.Net

Takdir Teşekkür Hesaplama

4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf ~

7.Sınıf ~8.Sınıf~9.Sınıf~

10.Sınıf ~11.Sınıf ~12.Sınıf

yenii6.Sınıf Video Soru Çöz yenii7.Sınıf Video Soru Çöz yenii8.Sınıf Video Soru Çöz

Saygı ile ilgili kompozisyon örnekleri
Dershocasi.Net Sitemize hoş geldiniz. Sitemiz Eğitim Kategorisinde Hizmet Vermekte Olup Her Türlü Güncel Bilgiyi Rahatlıkla Takip Edebilirsiniz. Sitemiz Siz Değerli Üyelerimize Bilgi vermek Bilgilerini Almak Konular Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olaları İçin Açılmış Tamamıyla Ücretsiz Bir Portaldır. Ücretsiz olmasının sebebi sizlere kaliteli ve değerli bilgileri kaliteli olarak sunmaktır. Amacımız sizden para kazanmak değil sizden hayır duanızı almaktır. Sizden Sadece "ALLAH RAZI OLSUN" demeniz için Çalışıyoruz.. Sitemiz Hakkında yorumlar yapabilir ve öneriler sunabilirsiniz...

Saygı nedir? Peki sevgi, dostluk, arkadaşlık, korku nedir? Bunların birbirleri ile ilişkisi var mıdır? Dikkatlice bakıldığında günümüzde bu duyguların tam tersininim yaşandığı görülüyor. Niçin böyledir? Elimden geldiğince düşüncelerimi açıklamaya çalışayım.

Lisedeyken, öğretmenlerin ve öğrencilerin arasındaki muamelelere çok defa tanıklık ettim. Öğretmenler benim gibi sade öğrencileri adam yerine bile koymuyorlardı. Bazıları ders anlatıp gidiyor, bazıları anlamadığın yeri sorduğun zaman kızarak cevap veriyorlardı. O zamanlar okumak bile istemezdim. Okuldan, okumaktan soğumuştum. İlk dersten sonra okumaya gayret etmekten ve öğretmenlerle anlaşmaktan vazgeçtim. Onlar için sadece bizim niceliğimiz önemliydi, niteliğe hiç bakmıyorlardı. Derse gelmediğim veya geç kaldığım günler bana çok kızıyorlardı, müdürün odasına kadar dahi götürüyorlardı. Müdür ise “Hocalarınıza saygınız yok, çok yaramazsınız, sizin burslarınızı keseceğim!”- diye bağırırdı. O saygı istiyordu. Ama ne için? Saygı göstermek için de bir sebebin olması gerekiyordu. Biz ise hiç sebep göremiyorduk. Gördüğümüz sadece öğretmenlerin nefreti idi. Burs vermemekle korkutacaklarını düşünüyorlardı, ama biz korkmuyorduk.

Liseden mezun olduktan sonra Manas Üniversitesini kazandım. Orada Türkçe öğrenmeye başladım. Daha ilk dersten Türkçe öğretmenimi sevdim. O üç gün içinde bizim kalplerimizi fethetmeyi başardı. Çok akıllı, neşeli ve çok ilginç bir insan. Bence, onun gibi insanlar binde bir değil, belki milyonda bir bulunabilirdi. Ona saygı duymamızı sağlayacak özel bir şey de yapmadı. Ama hepimizin içinde ona karşı sevgi, saygı vardı. Bence öğretmenin böyle olması gerekiyor. Evet, elbette, ben bu öğretmenden hoşlandım. Onun dersini de isteyerek okuyorum. Sabahleyin ne kadar uyumak istesem de, üniversiteyi düşünüp, hocamı düşünüp, onun derse geleceğini düşünüp uyumaktan vazgeçiyorum. Her sabah böyle geçiyor. Saygı bu mu? Bence evet. Hatta bunun çok anlamı var ve onlardan sadece biri saygı.

Bu konu hep aklıma takılıyor ben de bazen dedeme soruyordum “Neden bazı öğretmenler farklı?” diye. Dedemin fikrine göre lisedeki durum şöyleydi: Eskiden Sovyetler Birliği zamanında başka işlerde çalışamayan devlet memurları öğretmen oluyorlarmış ve bu sebepten onlar kendi işlerini çok sevmiyorlarmış. O zamanlar lisede öğretmen olarak çalışmak tercih edilen bir meslek değilmiş, isteyerek hoca olanların sayısı da %10′u bile aşmazmış.

Onlar bizden daha çok maaşlarını düşünürlerdi. Biz de onları çok sevmiyorduk. Hocayı sevmeyen öğrenci dersi de sevmez. Ben lise, ortaokul öğrencilerinin başarısız olmalarını buna bağlıyorum.

Öniversitede okumaya başladıktan sonra öğretmenlerin hepsinin de öyle olmadığını öğrendim. Okulda ya da lisede okurken bana biri bunu anlatsaydı, inanmazdım. Artık inanıyorum çünkü kendim şahit oldum öyle olmadığına.

İlk sorduğum soruyu şu şekilde cevaplayabilirim artık:  Saygı sadece sevgi, arkadaşlık ve dostluk ile sağlanır. Korku ile saygı kazanmaya çalışırsanız, kazandığınız saygı değil sadece korku olacaktır.

Benzer Konular

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz?

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz?

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz? Azim Hakkında Kompozisyon Örneği Azim Konulu Kompozisyon Güne uyandık...

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Öyle bir sevgi ki, o sevgi tariflere sığmaz Her...

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Kitap en iyi dosttur.Sıkıldığımızda yanımızdaki tek dostumuz kitaptır. Hayat bir kitaptır.Kimisi...

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Yeni

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Yeni

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Kitap okumak çok önemli bir kavramdır Kitap okumanın bir...

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri Milli marşlar, hürriyet, özgürlük, kahramanlık ve coşkuları ifade eden...

Facebook İle Yorum Yapmaya Ne Dersin?

Facebook İle Yorum Yapmaya Ne Dersin?

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. eda diyor ki:

    insanlık ve saygıyı araştırabilirsin

  2. esma diyor ki:

    lütfen cevap yazınnnnnnnnnn

    insanlık ve saygı

58 Sorgu 1,357Site Haritası Site HaritasıReklam Gizlilik Politikası

Dershocasi.Net sitemizde illegal içeriklere yer verilmez. Sitemizde yer alan içeriklerle ilgili telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar bizlere iletişim adresinden ulaşabilirler. İlgili içerik gerekli görüldüğü takdirde en geç 24 saat içerisinde derhal kaldırılacaktır.

Yukarı