Tatlı Dil Kibarlıkla ile ilgili kompozisyon örnekleri

DersHocasi.Net

Takdir Teşekkür Hesaplama

4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf ~

7.Sınıf ~8.Sınıf~9.Sınıf~

10.Sınıf ~11.Sınıf ~12.Sınıf

yenii6.Sınıf Video Soru Çöz yenii7.Sınıf Video Soru Çöz yenii8.Sınıf Video Soru Çöz
Tüm konuların Tüm Sınıfların Çözümlü Testleri 1 Hafta Sonra Sitemizde Bulabileceksiniz... Takipte Kalın....

Tatlı Dil Kibarlıkla ile ilgili kompozisyon örnekleri

Dershocasi.Net Sitemize hoş geldiniz. Sitemiz Eğitim Kategorisinde Hizmet Vermekte Olup Her Türlü Güncel Bilgiyi Rahatlıkla Takip Edebilirsiniz. Sitemiz Siz Değerli Üyelerimize Bilgi vermek Bilgilerini Almak Konular Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olaları İçin Açılmış Tamamıyla Ücretsiz Bir Portaldır. Ücretsiz olmasının sebebi sizlere kaliteli ve değerli bilgileri kaliteli olarak sunmaktır. Amacımız sizden para kazanmak değil sizden hayır duanızı almaktır. Sizden Sadece "ALLAH RAZI OLSUN" demeniz için Çalışıyoruz.. Sitemiz Hakkında yorumlar yapabilir ve öneriler sunabilirsiniz...

İnsanlar hayatta birbirleriyle ilişki kurmadan yaşayamazlar. Onlar hep birbirinden haberdar olarak yaiarlar. Sadece insanlar değil de hayvanlar da birbirleriyle ilişki kurarlar.bu yüzden de atalarımız “İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar kokolaşa koklaşa anlaşırlar.” demişler. Bizim ilişkimizde çok şey önemli. Haraketler, konuşmalar, duygular, fikirler ve bunun gibi şeyler. Ama en can alıcı detay dildir.
Dil insan ilişkisinde köprü göresini görür. Dil sayesinde insanlar birbirleriyle anlaşabilirler, hallerini, hatırlarını sorabilirler, okuyabilirler, yani dil olmadan yaşam yoktur. İletişimide dille geliştire biliriz. İletişim de aramızdaki ilişkinin önemli bir parçasıdır.her insan iletişim kurmalı ve kurabilirçkendimizi bildik bileli konuşmadan yaşayamıyoruz. Biz günde kaç kelime söylüyoruz. Tabi ki bunu saymak mümkün değil. İletişimdeki en önemli detay güzel konuşmadır. Eğer insan güzel konuşabilirse, duygularını, fikirlerini doğru şekilde anlatabilirse ve başkasını da dinleyebilirse, saçma şeyleri söylemese, gevezdik yapmasa çok iyi iletişim kura bilir diye düşünüyorum. Ama bizde sadece dil olsa iletişim kuramayız. O dili biz geliştirmeliyiz. Güzel konuşmak için beynimizin bilgilere dolu olması gerek. O zaman biz gizel konuşabiliriz ve etkili şekilde hitap edebiliriz.
Kırgız halkında “Dilin kemiği yok” diye bir atasözü vardır. Ger.ekten böyle. Dilin gerçekten kemiği yok. Dilimizi zorla tutamayıp bazen her şeyi soylüyoruz. İyi şeyleri de kötü şeyleri de. Bununla karşımızdaki insanı kırabiliriz. Ama bir şey sölediğimiz zamaninsanın yüreğinde bir yara açılabilir. Onu biz silemeyiz.
İletişimde bir önemli şey de yüz ifadelerimiz. İnsanların bazıları karşısındaki insanın yüzüne bakıp konuşkan ya da çok konuşmayan bir insan diye sonuç çıkarıyorlar. Ama bu doğru değil. Mesela, insanın yüzü somurtkansa o ınsan için konuşmaz derler. Yüze bakıp da sonuç çıkaramayız. Herkesin karakteri, yüzü başkadır. Bu yüzden bizim düşündüğümüz şeyler yanlış olabilir.
Atalarımız “Tatlı dil yılanı deliğiden çıkarır.” demişler. Tatlı dil ne deme?. İnsan çok iyi şeyler söylerse, birisini methederse, çok üzülen insanı sözlerle avutursa, mutlu ederse işte bunların hepsini tatlı dil yapar. Elbette tatlı ile yılanın çıkaramayız.ama böyle karamsar yılanı bile deliyinde çıkarır diye tatlı dilin ne yapabileceyini anlıyoruz. Mesela, sihirli sözcüklergünaydın, iyi akşamlar, iyi günler derken insanlara güleriz ve o insana gününün iyi geçmesini dileriz. Bu da ginimizin iyi geçmesini sağlar. Bizi birisi üzüldüğümüz ya da endişelendiğimiz zaman avutursa, iyi bir şeyler söylerse tabi ki biz biraz da olsa o üzüntümüzü unuturuz ve iyi şeyleri düşünmeye başlarız. Özellikle çocukları ne kadar översek onlar o kadar iyi bir şeyler yapmaya gayret ederler, sevinirler ve kendilerini büyük görüp kendilerine güvenmeye başlarlar. Eğer tam tersini yaparsak onların yetenekleri körelir. Tatlı dil insanlara güç, kuvvet verir. Bu yüzden insanların çoğu güzel konuşan, tatlı sözleri söleyen insanlarla iletişim kurmak isterler.
Tatlı sözlerimizi içimizde saklamayalım. Birbirimize iyi şeyler söleyelim, birbirimizi kırmayalım. Birbirimizi kırmayıp onun yerine birbirimizin moralimizi düzeltmeyi ve hayatımızı güzel, açık renklerle boyamayı tercih edelim.

Benzer Konular

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz?

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz?

azim ile ilgili kompozisyon bulabilir misiniz? Azim Hakkında Kompozisyon Örneği Azim Konulu Kompozisyon Güne uyandık...

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Öyle bir sevgi ki, o sevgi tariflere sığmaz Her...

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Kitap en iyi dosttur.Sıkıldığımızda yanımızdaki tek dostumuz kitaptır. Hayat bir kitaptır.Kimisi...

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Yeni

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Yeni

Kitap Sevgisi ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Kitap okumak çok önemli bir kavramdır Kitap okumanın bir...

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri

İstiklal Marşı İle ilgili Kompozisyon Örnekleri Milli marşlar, hürriyet, özgürlük, kahramanlık ve coşkuları ifade eden...

Facebook İle Yorum Yapmaya Ne Dersin?

Facebook İle Yorum Yapmaya Ne Dersin?

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. EMİRHAN diyor ki:

    çok güzel olmuş elinize sağlık

59 Sorgu 0,409Site Haritası Site HaritasıReklam Gizlilik Politikası

Dershocasi.Net sitemizde illegal içeriklere yer verilmez. Sitemizde yer alan içeriklerle ilgili telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar bizlere iletişim adresinden ulaşabilirler. İlgili içerik gerekli görüldüğü takdirde en geç 24 saat içerisinde derhal kaldırılacaktır.

Yukarı